Yazılar geri dön

DUS Denemeleri Nasıl Yapılmalı?

 

DUS denemeleri, sınava hazırlanan uzman adaylarının kendi seviyelerini yükseltme imkânı sunması açısından önemlidir. DUS hazırlık sürecinde deneme sınavları konular bitene kadar ertelenen, girilmek istenmeyen ya da konu eksiği olduğu için pek üzerinde durulmayan bir mesele olarak görülebilmektedir. Bazıları için ise, moral bozan ve hayal kırıklığı yaratan bir sorun hâline dönüşmektedir. DUS denemeleri; uzman adaylarının kendi gelişimlerini takip edebilmelerini ve bir önceki aydan daha ileride olabilmeleri için ihtiyaç duydukları itici gücü sağlayan, olumlu bir faktör olarak değerlendirilmelidir. Başkalarının ne kadar soru çözdüğü veya puan alabildiği önemli değildir. Önemli olan, çalıştığınız konularda kaç doğru yapabildiğiniz ve hangi soruları çözemediğinizdir. Çalışmalarınızın verimliliğini DUS denemeleriyle anlayabilirsiniz. Eksiklerinizi fark ederek giderme imkânı elde edersiniz. DUS sınavına kadar tamamladığınız her eksik, size puan olarak dönecektir. DUS denemeleri, sınava zihinsel olarak hazırlanmanız ve soru tiplerine aşinalık kazanmanız açısından da önemlidir. DUS denemelerini yaparken, farklı yöntemler tercih ederek sınava hazırlanabilirsiniz.

Tek Seferde 120 Soru

DUS denemesi çözerken, tek seferde 120 soruyu cevaplayabilirsin. Temel Bilimler ve Klinik Bilimler testinin tamamı 120 sorudan oluşur ve tek oturuşta tüm soruları çözerek DUS denemesini tamamlayabilirsiniz. Deneme sonrasında soruları kontrol eder, doğru ve cevapları tespit edersiniz. DUS denemesinde yaptığınız neti ve aldığınız puanı hesaplayarak, kendi durumunuz hakkında bir fikir sahibi olursunuz. Denemede yanlış cevapladığınız sorulara tekrar dönerek açıklamalarını okuyabilir, eksiklerinizi tespit ederek gerekirse tekrar aynı konuyu çalışabilirsiniz. Soru tiplerini tanımak ve sınav stratejisi geliştirmek açısından etkili bir yöntemdir.

DUS Denemelerini Bir Soru Bir Cevap Şeklinde Çözmek

DUS denemeleri sizde strese neden oluyorsa tek seferde 120 soru ile ilgilenmek yerine, açıklamalı deneme kitapçığını bir soru bir cevap şeklinde çözerek stresi ortadan kaldırabilirsiniz. Açıklamalı DUS deneme kitapçıkları hem soru çözmek hem de soru çözerken konu öğrenme imkânı sunması açısından, verimli bir çalışma yöntemidir. Bir soru bir cevap şeklinde çözerek ilerlediğinizde, üzerinizde puan ve net baskısı olmaz. Sadece anlamak, çözmek ve öğrenmek için geçirdiğiniz bir süreç yaşamış olursunuz. DUS sınavına karşı kaygılarınızı gidermek ve soru çözerken öğrenmek için etkili bir yöntemdir.

Bu gönderiyi paylaş

Yazılar geri dön